Uniós pénzügyi válság: a szükséges források mennyisége akár háromszorosára is nőhet.

Az Európai Unió meghatározó szereplője a kontinens energiapolitikájának korszerűsítésében. Az Európai Bizottság a közelmúltban új támogatási és szabályozási reformokat vezetett be, amelyek jelentős hatással lehetnek a jövőbeli fejleményekre. Amennyiben szeretné alaposabban megérteni az eddigi elért eredményeket és a várható trendeket, ne hagyja ki szakmai rendezvényünket! Csatlakozzon hozzánk, és mélyedjen el a részletekben!
A bank elemzése szerint a két fő elemből álló uniós program valóban képes akár 800 milliárd euró összegű forrást is mozgósítani. Az első pillér lehetőséget biztosít a tagállamok számára, hogy négy éven át évi átlagosan 1,5%-kal eltérjenek a költségvetési terveiktől, anélkül, hogy a túlzottdeficit-eljárás kockázatát vállalnák - ez összesen 650 milliárd eurónyi pénzügyi mozgásteret jelenthet.
A BNP hangsúlyozza, hogy Franciaország kifejezte, nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, miközben Olaszország és Spanyolország is óvatosan közelít a helyzethez, tartózkodó álláspontot képviselve.
A második pillér az Európai Bizottság által létrehozandó "Security Action for Europe" (SAFE) elnevezésű pénzügyi eszköz lenne, amely 150 milliárd eurónyi kötvénykibocsátás révén biztosítana katonai célú hiteleket a tagállamoknak. A BNP számításai szerint, ha ehhez hozzávesszük az energia- és digitális átmenethez szükséges forrásokat - amelyeket a Draghi-jelentés is sürget -,
Az éves uniós finanszírozási igény 2028-ra akár 988 milliárd euróra is rúghat, míg 2030-ra várhatóan körülbelül 825 milliárd euróra csökken.
Az elemzés világosan jelzi, hogy ezek a számok jelentősen túllépik az EU eddigi pénzügyi kereteit. A 2015 és 2024 közötti időszakban az unió nem pénzügyi szektora – ideértve a háztartásokat, vállalatokat és az államot – évente átlagosan körülbelül 600 milliárd eurónyi finanszírozást állított elő.
A BNP álláspontja szerint a következő években a szükséges források biztosítása érdekében a meglévő erőforrások megduplázása vagy akár háromszorosára növelése válhat szükségessé.
Ez a helyzet különösen feszültségeket generálhat a kötvénypiacokon, továbbá a magán- és állami beruházások közötti egyensúlyra is hatással lehet.
A bank úgy véli, hogy a kihívások csak megfelelő gazdaságpolitikai eszközökkel kezelhetők. A védelmi kiadások hatékonyságát növelheti például egy uniós katonai beszerzési mechanizmus, amely elsősorban az európai védelmi ipart (EDTIB) célozza.
Emellett a BNP javasolja a banki finanszírozásra és értékpapírosításra vonatkozó szabályok ideiglenes, kockázatarányos enyhítését is, amely hozzájárulhatna a beruházási források bővítéséhez - mindaddig, amíg nem áll teljesen készen a Bizottság által márciusban bemutatott Megtakarítási és Beruházási Unió.