A német migrációs politika új irányt vesz, miután a nagykoalíció tagjai között megállapodás született.

A CDU/CSU és az SPD szerdán egy közös sajtótájékoztatón osztotta meg a legfrissebb fejleményeket, amelyek a tárgyalások során születtek. Ennek eredményeként májustól újra nagykoalíció fogja vezetni Németországot. A politikai vezetők elsősorban a gazdasági témákat emelték ki, de a bevándorlásra vonatkozó döntések is fontos szerepet kaptak a bejelentés során.
Megállapodás született szerdán a német Kereszténydemokrata Unió és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CDU/CSU), valamint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) között az új kormánykoalícióról, Friedrich Merz leendő kancellár erős és cselekvőképes kormányt ígért. A megállapodás a Merz vezette CDU/CSU pártszövetség és az SPD között hetek óta tartó egyeztetés után jött létre - adta hírül az MTI.
A kereszténydemokrata Friedrich Merz berlini sajtóértekezletén a német polgárok és az európai uniós partnerek felé intézett "nagyon erős és világos jelzésről" beszélt a koalíciós megállapodással kapcsolatban, amely az országot ismét előre hivatott vinni. A politikai közép "képes megoldani az előttünk álló problémákat" - szögezte le.
Az új kormány reformintézkedéseket tervez bevezetni, valamint jelentős befektetéseket kíván végrehajtani annak érdekében, hogy “Németországot stabilan tartsák, biztonságosabbá és gazdaságilag erősebbé formálják, ezzel együtt pedig Európa is számíthat az ország támogatására” - emelte ki.
A CDU és az SPD szerdán délután három órától közös sajtótájékoztatót tartott, amelyen részt vett Friedrich Merz, Markus Söder, Lars Klingbeil és Saskia Esken is. A megállapodás részleteit körülbelül hetven percen át ismertették a médiának – számolt be róla a Bild.
A gazdasági intézkedések palettáján kiemelkedő szerepet kap a nyugdíjak szintjének megőrzése 2031-ig, emellett adócsökkentéseket is bejelentettek. Ugyanakkor nem valósult meg a szociáldemokraták által javasolt intézkedés, amely a magasabb jövedelműek és a kis- és középvállalkozások adóemelését célozta.
A kis- és közepes jövedelemmel bíró állampolgárok számára kedvezményesebbé válik a személyi jövedelemadó, amely várhatóan két év múlva lép életbe. Ezen kívül a kormány beruházásösztönző intézkedéseket is bevezet, hogy élénkítse a gazdaságot. Az energiaigényes iparágak támogatásáról is döntés született, hogy tehermentesítsék őket. Továbbá, 2026-tól a minimálbér emelésére is sor kerül, amely óránként 15 euróra nő.
A migrációs politika terén a német kormány tervezett intézkedései közé tartozik a családegyesítési folyamatok két évre történő felfüggesztése. Ezen kívül a határellenőrzések és a visszatoloncolások alkalmazása is folytatódik. A katonai szolgálatot önkéntes alapokra helyeznék, így a kötelező sorozás helyett a jelentkezésen alapulna. Továbbá, a biztonságpolitikai kérdések hatékonyabb kezelése érdekében új tanácsadó testületet alakítanak ki a Kancellárián belül.
A nyugdíjrendszer újabb kedvezményeket vezetett be, amelyek célja a munkavállalók támogatása. Mostantól azok a nyugdíjasok, akik úgy döntenek, hogy továbbra is dolgoznak, akár 2000 euró adómentes juttatásban részesülhetnek. Ezen kívül, a túlórákra vonatkozóan is bevezetésre kerül az adómentesség, ami még vonzóbbá teheti a munkát számukra.
A fejlesztési támogatások odaítélése a gazdasági teljesítmény függvénye, azonban a rendelkezésre álló összeg csökkentésére kerül sor. Emellett a magánbefektetők bevonása is a tervek között szerepel. Továbbá, megállapodás született az iskolák felújításáról, valamint egy új digitális paktum létrehozásáról is.