Végre elérkezett az idő, amikor valóban felhúzhatunk egy lenyűgöző lobogót a Hold felszínén!


Az Apollo-11 űrhajósai 1969 júliusában amerikai zászlót tűztek ki a Hold felszínére, amely látszólag lobogott. Ahhoz viszont, hogy ez tényleg lobogásnak tűnjön, szükség volt némi mérnöki fifikára. A gond ugyanis az volt, hogy a Hold rendkívül vékony légköre miatt a zászló egyszerűen lelógott volna, ha azt Neil Armstrong vagy Buzz Aldrin hagyományos módon tűzi ki az égitest talajába.

Jack Kinzler, a NASA mérnöke, egy kreatív ötlettel állt elő: a zászló tetejébe varrtak egy keresztlécet, hogy az mindig feszesen álljon. Ugyanakkor más nehézségek is felmerültek, mint például az űrruhák súlya és mozgáskorlátozó hatása, amelyek megnehezítették a földhöz közeli feladatok elvégzését. Emellett a Hold sziklás talaja is komoly kihívást jelentett, hiszen a zászlórúd beverése a kemény felszínbe nem volt egyszerű feladat.

"Amikor a zászlót felállították, több tényező játszott szerepet abban, hogy úgy tűnt, mintha folyamatosan lobogna - magyarázta Annie Platoff, a Kaliforniai Egyetem könyvtárosa és a holdi zászlók szakértője. - Először is, a zászló szorosan volt összecsomagolva, ami gyűrődéseket okozott, így létrehozva a lobogás illúzióját. Ezen kívül az űrhajósok nem mindig tudták teljesen kihúzni a keresztlécet, a nyomás alatt álló űrruhák és kesztyűk miatt, ami szintén hozzájárult a zászló hullámos megjelenéséhez."

Több mint ötven év elteltével végre valóra válhat az álmunk: a Holdon végre valóban loboghat a zászló.

Az eszköz megalkotásában a Hunan tartománybeli Csangsa általános iskolásai is aktívan részt vettek. Tiancsu Csang, a DSEL/Institute of Technology szakértője hangsúlyozta, hogy a projekt fő célja a fiatal diákok tudásának bővítése a kínai űrprogrammal kapcsolatban, valamint az űrkutatás iránti lelkesedésük felkeltése.

Related posts