Vérrögök a menstruációs vérben: négy lehetséges ok, amivel érdemes foglalkozni!
A nőgyógyász elárulja, vajon mennyire nagy gond az, ha vérrögök vannak a menstruációs vérben.
A menstruációs vérzéssel kapcsolatban számos kihívás merülhet fel, és nem meglepő, hogy a nőgyógyászati rendelők zsúfolásig telítettek olyan páciensekkel, akik vérzési zavarokkal küzdenek. Például gyakori panasz a darabos vérzés, amikor kisebb-nagyobb vérrögök jelennek meg a menstruáció során. De vajon mi állhat ennek hátterében, és kóros állapotot jelez-e? Erről dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
Sok nő tapasztalhatja, hogy a menstruációs időszak alatt időnként kocsonyás állagú, sötétebb alvadt vér is megjelenik, különösen a menstruáció erősebb napjain. Ez a jelenség általában természetes, mivel ilyenkor a méhnyálkahártya leválása során nagyobb darabok is távozhatnak.
Azt azonban fontos tudni, hogy ha túl sok, túlságosan nagyméretű vérrögöket észlel, ráadásul ez fájdalmas, erős menstruációval is párosul, akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, hiszen komoly problémákat is jelezhet.
A polip egy jóindulatú hámdaganat, amely leggyakrabban az orrban és a végbélben fordul elő, de a méhben is kialakulhat. A figyelmet gyakran rendszertelen menstruációs ciklus, pecsételő vérzés vagy meddőség hívja fel, azonban erős, darabos menstruáció is jelezheti a problémát. Ultrahangos vizsgálat során felmerülhet a gyanú, de a legmegbízhatóbb diagnózist méhtükrözéssel lehet elérni. Műtéti eltávolításra minden esetben szükség van - emeli ki dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa. Hozzáteszi, hogy szövettani elemzés is szükséges a diagnózis megerősítéséhez, hogy kizárhassák a rosszindulatú daganat lehetőségét.
A terhesség legelején a legtöbb nő nem is sejti, hogy áldott állapotba került, hiszen gyakran az első jel, hogy jócskán késik a menstruáció. Ha pár napot csúszik a vérzés, ám az bővebb, fájdalmasabb és darabosabb a megszokottnál, akkor meglehet, hogy bár létrejött a fogantatás, ám bizonyos okok miatt még a legelején megszakadt a terhesség. (Amennyiben már az orvos is megerősítette a terhesség tényét, ám mégis ilyen típusú vérzést tapasztal a nő, akkor egy bizonyos terhességi hét után orvosi beavatkozásra, kisebb műtétre van szükség).
A darabos vérzést, ahogy már említettük, okozhatja polip, ami egy jóindulatú daganat. Természetesen más jóindulatú elváltozások is kiválthatják a panaszt, mint pl. izomdaganat (mióma). A szakértő szerint a mióma okozza az esetek többségében a problémát. A sokszor meddőséget is okozó daganat ultrahangon jól látható, és kezelése lehet gyógyszeres, műtéti, de akár hormontartalmú spirál is megoldást nyújthat.
Sajnálatos módon, ha darabos vérzés lép fel, nem zárható ki rosszindulatú elváltozások jelenléte sem, ezért ezt a tünetet mindenképpen komolyan kell venni. Fontos, hogy a megfelelő kezelés mielőbb megkezdődhessen, hiszen ez életmentő lehet! A daganatok közötti különbségtétel érdekében elengedhetetlen a szövettani vizsgálat elvégzése is.
Ha a menstruációs vérben alvadt vérdarabkák jelennek meg, érdemes gyanakodni örökletes véralvadási zavarokra. Ilyen esetben elengedhetetlen a trombofília vizsgálat elvégzése, amely során kiderülhet, hogy fennállnak-e olyan mutációk, mint a Leiden vagy az MTHFR mutáció. A vizsgálatra nem csupán a menstruáció alatt tapasztalt tünetek miatt van szükség, hanem azért is, mert ezek a rendellenességek jelentősen növelhetik a trombózis, tehát a vérrögképződés életveszélyes kockázatát. Ráadásul ezek a genetikai eltérések meddőséget vagy vetéléseket is okozhatnak!