"Riasztó információk érkeztek Brüsszelből" | Demokrata


Jakab István, a neves magyar újságíró, a legfrissebb brüsszeli fejleményekkel kapcsolatban aggasztó hírekről számolt be, amelyeket így kommentált: "Vészjósló információk érkeztek a belga fővárosból."

Brüsszel jelenleg azon fáradozik, hogy hogyan lehetne átalakítani az agrártámogatási rendszert. Az a cél, hogy a korábban megbízhatóan elérhető forrásokat más irányokba, például Ukrajnába irányítsák. Az ukrajnai konfliktus komoly nehézségeket okozott a szomszédos államok mezőgazdasági termelőinek is – emelte ki a szakértő.

Az orosz-ukrán konfliktus következtében az európai mezőgazdasági piac drámai hanyatlásnak indult, és a gazdák számára kiszámíthatatlan környezet alakult ki. Az ukrán mezőgazdaság uniós integrációja, amelyet ellenőrzés és szigorú szabályozások híján valósítanak meg, komoly fenyegetést jelent az élelmiszerbiztonságra - figyelmeztettek a szakértők.

"Határozottan elutasítjuk, hogy Brüsszel olyan elfogadhatatlan feltételeket kíván kialakítani a gazdák számára" - nyilatkozta.

Jakab István hangsúlyozta, hogy a ciklikus gondolkodású brüsszeli bürokraták olyan programokat indítanak, amelyek a mandátumukat befejező politikai vezetők után is fennmaradnak. Ezzel szemben a gazdák nem az ötéves vagy hétéves időszakokban terveznek, hanem hosszú távú stratégiákra összpontosítanak. Ehhez azonban elengedhetetlen a stabilitás és a kiszámíthatóság. Sajnos a magyar gazdák nem kapták meg ezt a támogatást Brüsszeltől – tette hozzá.

Fontos, hogy egy jól átgondolt és a gazdák véleményével összhangban álló agrárpolitika valósuljon meg, nem pedig üres ígéretekre kell támaszkodni. A gazdák célja, hogy az Európai Unió keretein belül, a helyi adottságokat és erőforrásokat maximálisan kihasználva folytathassák tevékenységüket. Ez pedig minden uniós és magyar állampolgár érdekeit szolgálja – hívta fel a figyelmet a MAGOSZ elnöke.

A jelenlegi száj- és körömfájás járvány kapcsán Jakab István hangsúlyozta, hogy a gazdaszervezetek elvárják az Európai Uniótól a megfelelő hozzáállást és támogatást. Szükség van arra, hogy az érintett országok mielőbb hozzáférjenek a szükséges forrásokhoz, így hatékonyan tudják kezelni a kialakult helyzetet és visszaállíthassák a normális állapotokat.

Cseh Tibor András, a NAK alelnöke, legutóbbi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság által előterjesztett javaslatok a 2028-tól érvényes hétéves időszakra vonatkozóan világosan megfogalmazzák céljaikat: az agrártámogatások területalapú rendszerének radikális átalakítása, csökkentése, sőt, bizonyos esetekben teljes megvonása. Továbbá, a javaslatok között szerepel az állattenyésztés és a húsfogyasztás mérséklésének célkitűzése is, ami a magyar gazdák számára elfogadhatatlan - emelte ki.

"A magyar gazdák részéről ez a lépés teljesen elfogadhatatlan. A hazai földterületek kétharmadát egyéni és családi gazdaságok, valamint őstermelők művelik, és számukra a javasolt intézkedés 'óriási csapást jelentene' - hangsúlyozta."

Közölte, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara petíciót indított az agrártámogatások megőrzéséért. A petíciót, mely a területalapú támogatások megőrzése mellett, valamint az európai piacok megőrzése mellett áll ki, több mint negyedmillió magyar gazda, - szavai szerint - szinte minden magyar gazdálkodó aláírta.

"Reményeink szerint az Európai Bizottság a nagyszabású gazdasági összefogás nyomán végre helyes irányba tereli az agrárpolitikát, és újból stratégiai ágazatként kezeli az európai mezőgazdaságot" - fogalmazott.

Emlékeztetett arra is, hogy Magyarország határától csupán néhány száz kilométerre, Ukrajnában jelentős mezőgazdasági birtokok találhatóak, amelyek jórészt nyugat-európai és amerikai érdekeltségek kezében állnak. Megfogalmazása szerint óriási versenyhátrányt idézne elő, ha ez az "óriási piac" hozzáférést nyerne az európai piacokhoz. Hangsúlyozta, hogy ennek következményeként a magyar gazdák számára egyértelműen hátrányos helyzet alakulna ki.

"A magyar gazdák üzenetének képviseletével érkeztünk, ezért hoztuk el ezt a fontos küldetést" - fogalmazott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke nyilatkozatában.

Related posts