Villámgyorsan intézte a beszerzéseit a NATO – egy hónapon belül teljesen üzemképes lesz a Maven rendszer.

A NATO mesterséges intelligenciával működő katonai rendszert Palantir Maven Smart System (MSS NATO) vásárolt a Palantirtól, a Donald Trumppal nagyon jó kapcsolatot ápoló Peter Thiel által vezetett amerikai szoftvercégtől - írta a Financial Times.
A választások időzítése kulcsfontosságú tényezővé vált, különösen a növekvő aggodalmak fényében, amelyek az európai államok körében terjednek el egy lehetséges amerikai kivonulás kapcsán. Trump nemrégiben azzal riogatott, hogy ha a NATO-tagok nem emelik meg drasztikusan védelmi költségvetéseiket, akkor ő nem vállalja a kontinens védelmét. Mindezek mellett Kína is intenzívebb erőfeszítéseket tesz AI-alapú fejlesztéseinek felgyorsítására, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
A NATO folyamatosan gyorsítja védelmi technológiai fejlesztéseit, amit az utóbbi időszakban megkötött szerződés is jól mutat. A megállapodás mindössze fél év alatt létrejött, ami a szövetség állítása szerint a történelmük egyik leggyorsabb beszerzési folyamata. A tervek szerint az új rendszer a közeljövőben, körülbelül 30 napon belül, már üzemkész állapotba kerül.
A megállapodás pénzügyi részleteit titokban tartották, de várhatóan ez a Palantir egyik legfontosabb védelmi szerződése lesz az idei évben.
Peter Thiel, a Szilícium-völgy prominens konzervatív alakja, 2016-ban aktívan támogatta Trump elnöki kampányát, és kulcsszerepet játszott JD Vance sikeres jelölésében Trump alelnökjelöltjeként.
A Palantir 2009 óta lenyűgöző teljesítményt nyújtott, hiszen több mint 2,7 milliárd dollár értékben nyert el szerződéseket az amerikai kormányzattal. Ezen összegből a védelmi minisztériumtól származó támogatás meghaladja az 1,3 milliárd dollárt.
A vállalat részvényei az utolsó 12 hónap során lenyűgöző, több mint 300 százalékos növekedést mutattak, mivel a befektetők bizakodóan tekintenek a jövőre. A várakozások szerint a cég jelentős előnyöket élvezhet a Trump-adminisztráció védelmi költségvetéséből, továbbá a mesterséges intelligencia rendszereit alkalmazó kereskedelmi partnerek is hozzájárulhatnak a növekedéshez.
Az Egyesült Államok hadereje már alkalmazza a Palantir Maven technológiájának egyedi változatát, amelyet tavaly szeptemberben egy 99,8 millió dolláros, ötéves megállapodással frissítettek. Ezen kívül Ukrajnában is hasonló rendszereket vetnek be a hadműveletek támogatására.
A Maven műholdképeket és egyéb harctéri információforrásokat egyesít, gépi tanulást használva a célpontok felkutatására és a támadások felgyorsítására.