Különleges figyelmet érdemelnek a kiemelt betegek, ezért a VIP-rendszer keretein belül egyedi megközelítést alkalmazunk. A VIP-betegek számára kialakított rendszer célja, hogy maximális kényelmet és gyorsaságot biztosítson számukra a kezelések során. A k


NEM NYILVÁNOS - ez áll a Ruszin-Szendi Romulusz szépészeti beavatkozásáról készült Kehi-jelentés minden egyes oldalán. A hétfőn a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal weboldalán nyilvánosságra hozott irat már áprilisi dátummal készült el. Emellett a dokumentum borítóján a következő felirat olvasható:

A 2011. évi CXII. törvény 27. § (5) bekezdése értelmében az információk nem nyilvánosak, és ez a titoktartási időszak 2025. április 23-tól kezdődően 10 évig tart.

Az eredetileg tíz évre titkosított dokumentumot hétfőn mégis nyilvánosságra hozták. De nem ez a legfurcsább a jelentésben, amely kimondja, hogy Ruszin-Szendi 2022-ben törvénytelenül és közpénzből végeztetett magán zsírleszívást a Honvédkórházban, aminek 1,2 millió forintos költségét a kórház állta.

A vizsgálatot Gulyás Gergely, a Kehit felügyelő minisztereként indította el, miután a Bors újság értesülései szerint a volt vezérkari főnök, aki jelenleg a Tisza Párt szakértője, plasztikai beavatkozásra ment a Honvédkórházba.

A Honvédkórházban zajló VIP-ellátás eddig is ismert volt, de a legutóbb közzétett jelentés új részleteket tárt fel. A Népszava cikkéből kiderül, hogy Magyar Péter tavaly nyáron beszélt a kórház kivételes szolgáltatásairól, amire a kormányzati kommunikáció azzal reagált, hogy ő is kért különleges ellátást a családtagjainak. A jelentés szerint a kiemelt egészségügyi ellátásra jogosult betegek számára a Honvédkórházban egy-két ágyas, modern felszereltséggel rendelkező szobák állnak rendelkezésre, amelyekhez saját fürdőszoba és klíma tartozik. A betegek csak egy zárt folyosón keresztül, speciális mágneskártyával juthatnak el a szobákhoz, így biztosítva a magánszférát és a kényelmet.

A VIP-részlegen a betegek mellett a személyes biztonságukat garantáló testőrök is jelen lehetnek, akik azonban elkülönített helyiségben várakoznak. A Honvédkórház "Speciális Rendeltetésű Centrumában" kezelt pácienseket kizárólag ezen a részlegen dolgozó ápolók látják el, akik a gyógyítás során szigorú titoktartási kötelezettséggel bírnak. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a kezelésekről, hanem az ellátás során a páciensekről szerzett információkról is hallgatniuk kell, legyen szó akár munkájukról, akár magánéletükről. A Népszava értesülései szerint a VIP-betegek számára külön "betegmenedzser" vagy személyes asszisztens is rendelkezésre áll, aki a szükséges diagnosztikai vizsgálatok lebonyolításáért felelős, és biztosítja, hogy az érintettek a lehető leggyorsabban hozzáférjenek az ellátáshoz.

A hétfőn nyilvánosságra hozott Kehi-jelentésnek köszönhetően már azt is tudjuk, hogy a kiemelt személyek ellátását a kórház betegnyilvántartó rendszerén belül az úgynevezett VIP Guard rendszerben rögzítik, amely titkosított adatként kezeli és tárolja az egészségügyi és a kapcsolódó személyes adatokat, illetve "maszkolja" az érintettek tajszámát annak érdekében, hogy az egészségügyi beavatkozás ne legyen beazonosítható.

Több szakértőt is megkerestünk, hogy tájékozódjunk a VIP Guard rendszeréről, de sajnos egyikük sem hallott róla. Az elmondásaik alapján aggasztó, hogy egy ilyen rendszer, amelyről azt gondolnánk, hogy kiemelt védelmet élvez, ennyire rejtve működik. Különösen zavaró, hogy a Tisza Párt szakértőjének orvosi adatai úgy szivárogtak ki, hogy a VIP Guard elvileg még az EESZT-nél is biztonságosabbnak számít, legalábbis a Kehi jelentése szerint.

Kunetz Zsombor, egészségügyi elemző, a Facebookon megosztott véleményében kifejtette, hogy ha a Kehi-jelentésben foglaltak valóban pontosan tükrözik az eseményeket, az teljesen megdöbbentő. Az elemző felvetette a kérdést: "Valóban létezik olyan vezérkari főnök, aki ennyire pitiáner és anyagilag korlátozott, hogy egy ilyen beavatkozást ne tudna vagy ne akarna saját költségen fedezni?" Emellett hangsúlyozta, hogy a helyzet a rendszer működését is jól mutatja, hiszen "fentről érkező utasítások alapján, legyenek azok törvényesek vagy törvénytelenek, mindenki köteles végrehajtani azokat, anélkül, hogy bárki kérdőre vonná."

Kunetz hangsúlyozta, hogy mivel Ruszin-Szendi nem tudta saját magán a beavatkozást elvégezni, felmerül a kérdés, hogy kik lehettek a tettestársai a gyanús költségvetési csalás ügyében. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) jelentése szerint a beavatkozás nem az Egészségbiztosítási Alap terhére történt, hanem a Honvédkórház finanszírozta azt. "Ez valószínűleg nem történhetett meg a főigazgató tudta nélkül. Érthetetlen számomra, hogy Wikonkál Norbert, aki akkor a Honvédkórház vezetője volt, hogyan maradhatott a pozíciójában a Kehi-jelentés nyilvánosságra kerülése után" - írta Kunetz. Hozzátette, hogy Ruszin-Szendinek is érdemes lenne visszavonulnia a közéletből és feladnia politikai ambícióit, amennyiben nem képes hitelesen cáfolni a jelentés megállapításait.

Természetesen megkérdeztük a Honvédkórházat, valamint az egészségügyért felelős Belügyminisztériumot is a VIP Guardról. Válasz a Kormányzati Tájékoztatási Központtól érkezett, ám sokat nem árult el:

A VIP Guard rendszer célja, hogy automatikusan rögzítse a jogszerűen végezhető egészségügyi ellátásokat. A Kehi-jelentés szerint Ruszin-Szendi Romulusz esetében már a kezdetektől fogva törvénytelen volt, hogy közpénzből finanszírozták a szépészeti zsírleszívást.

Ruszin-Szendi Romulusz a jelentésre úgy reagált, hogy az az ellene irányuló karaktergyilkosság újabb fejezete. Szerinte az, hogy milyen beavatkozása volt, és miért került rá sor, csak rá és az orvosára tartozik, így a nyilvánosságra hozott információk az orvosi titokkal való visszaélés gyanúját is felvetik. Azt is hangsúlyozta, hogy a Honvédkórház dolgozói nem alárendeltjei a vezérkari főnöknek.

Idén februárban Pintér Sándor új szabályozásokat vezetett be az Észak-Pesti Centrumkórház - Honvédkórház Speciális Rendeltetésű Centrumának szolgáltatásainak igénybevételére vonatkozóan. A változások célja, hogy a lehető legjobban támogassák a betegek ellátását. További részletekért kattints ide:

Related posts